fbpx
Social media
Szukaj
Słuchaj na:

Samoświadomość lidera

Słuchaj podcastu
Liderzy

Czy podobał Ci się ten podcast?

Wybierz liczbę gwiazdek

Średnia ocena 4.5 / 5. Ilość ocen: 4

Ten podcast nie ma jeszcze ocen, możesz być pierwszy!

Bardzo mi przykro, że nie podoba Ci się ten podcast

Pomóż mi, aby następny był lepszy!

Powiedz, co powinienem zmienić.

Wprowadzenie

Po pierwsze, wielcy liderzy mają silne podstawy samoświadomości. Wszyscy wielcy przywódcy czerpią siłę z dobrze zbudowanego fundamentu samoświadomości.

Zarządzanie organizacją wymaga pełnego zrozumienia samego siebie. Pomoże to liderowi w momencie budowania swojego zespołu na dobranie nowych członków w taki sposób, aby nowe osoby pomogły mu zapanować nad obszarami, w których lider ma braki.

Tak moi drodzy, nikt nie jest doskonały!

Nowi członkowie zespołu pomogą liderowi zapanować nad obszarami nie tylko w zakresie wiedzy merytorycznej, ale go również wspomogą w aspektach miękkich, o ile oczywiście lider takiego wsparcia będzie potrzebował.

Zarządzanie tymi wyzwalaczami wymaga wysokiego poziomu świadomości emocjonalnej, a także wiedzy o tym, jak być elastycznym i chęci zmiany swojego zachowania, aby być skutecznym liderem.

Kilka przykładów opisujących nieświadomego siebie lidera

  • Nie będą słuchać ani przyjmować krytycznych opinii.
  • Nie mogą wczuć się w innych lub przyjmować z nich perspektywy.
  • Mają trudności z „czytaniem pokoju” i dostosowaniem przekazu do swoich odbiorców.
  • Posiadają zawyżoną opinię na temat ich wkładu i wyników.
  • Biorą udział w sukcesach i obwiniają innych za niepowodzenia.

Czyli punkt pierwszy, to samoświadomość.

Druga cecha, silne poczucie potrzeby dawania innym szans na zarządzanie swoim obszarem, nie znalazłem polskiego odpowiednika, ale angielskie słowo to empowerement.

Jedną rzeczą jest zrozumieć siebie i być świadomym kim jesteś. Ale najwyższą jakością przywództwa jest umiejętność wzmacniania innych. Prawdziwy przywódca jest w stanie zainspirować swój zespół, aby zachęcić ich do przekraczania doskonałości i osiągnąć o wiele więcej, niż ktokolwiek się od nich oczekuje – lub niż oni oczekują od siebie.

Dobry przywódca może zabierać ludzi tam, gdzie chcą, ale wielki przywódca zabiera ich tam, gdzie niekoniecznie chcą iść, ale powinni być.

Prawdziwi liderzy nie kreują naśladowców, ale kreują nowych liderów.

Jak podnieść swoją samoświadomość

  • Autorefleksja
  • Feedback od innych osób
  • Obserwator w pokoju
  • Badania jako 360 stopni
  • Badanie Gallupa
  • Inne badania

Czy podobał Ci się ten podcast?

Wybierz liczbę gwiazdek

Średnia ocena 4.5 / 5. Ilość ocen: 4

Ten podcast nie ma jeszcze ocen, możesz być pierwszy!

Bardzo mi przykro, że nie podoba Ci się ten podcast

Pomóż mi, aby następny był lepszy!

Powiedz, co powinienem zmienić.

Nazywam się Sebastian Drzewiecki i zawodowo definiuję się jako strateg zarządzania. Od ponad 20 lat kieruję zespołami i rozwojem dużych organizacji w obszarze nowych technologii. Rozwijałem firmy od 240 do 1800 pracowników, a obecnie jestem dyrektorem zarządzającym w Softserve, gdzie kieruję 1500 osobową organizacją z wielomilionowymi przychodami.

Chętnie angażuję się w projekty non-profit związane z budowaniem kapitału społecznego. Działam w organizacjach wspierających rozwój młodych ludzi i przyszłych liderów, takich jak Kampania "Bliżej Siebie", Mentoring Walk, LeadersIN i ABSL.

Po godzinach realizuję autorski projekt „Nowoczesny Lider” - podcast skierowany do managerów, którzy chcą być skutecznymi i inspirującymi liderami. Wspólnie z gośćmi rozmawiam o sprawdzonych, konkretnych rozwiązaniach oraz metodach stosowanych przez praktyków zarządzania. A gdy w końcu znajdę wolną chwilę, z przyjemnością spędzam ją na grze w golfa.

Autor książki "Lider Wystarczająco Dobry", która znalazła się na szczycie popularności w EMPIK w kategorii Biznes.

Więcej z tej serii

5 minutOdcinków: 4