fbpx
Nowoczesny Lider
Liderzy

Samoświadomość lidera

Wprowadzenie

Po pierwsze, wielcy liderzy mają silne podstawy samoświadomości. Wszyscy wielcy przywódcy czerpią siłę z dobrze zbudowanego fundamentu samoświadomości.

Zarządzanie organizacją wymaga pełnego zrozumienia samego siebie. Pomoże to liderowi w momencie budowania swojego zespołu na dobranie nowych członków w taki sposób, aby nowe osoby pomogły mu zapanować nad obszarami, w których lider ma braki.

Tak moi drodzy, nikt nie jest doskonały!

Nowi członkowie zespołu pomogą liderowi zapanować nad obszarami nie tylko w zakresie wiedzy merytorycznej, ale go również wspomogą w aspektach miękkich, o ile oczywiście lider takiego wsparcia będzie potrzebował.

Zarządzanie tymi wyzwalaczami wymaga wysokiego poziomu świadomości emocjonalnej, a także wiedzy o tym, jak być elastycznym i chęci zmiany swojego zachowania, aby być skutecznym liderem.

Kilka przykładów opisujących nieświadomego siebie lidera

 • Nie będą słuchać ani przyjmować krytycznych opinii.
 • Nie mogą wczuć się w innych lub przyjmować z nich perspektywy.
 • Mają trudności z „czytaniem pokoju” i dostosowaniem przekazu do swoich odbiorców.
 • Posiadają zawyżoną opinię na temat ich wkładu i wyników.
 • Biorą udział w sukcesach i obwiniają innych za niepowodzenia.

Czyli punkt pierwszy, to samoświadomość.

Druga cecha, silne poczucie potrzeby dawania innym szans na zarządzanie swoim obszarem, nie znalazłem polskiego odpowiednika, ale angielskie słowo to empowerement.

Jedną rzeczą jest zrozumieć siebie i być świadomym kim jesteś. Ale najwyższą jakością przywództwa jest umiejętność wzmacniania innych. Prawdziwy przywódca jest w stanie zainspirować swój zespół, aby zachęcić ich do przekraczania doskonałości i osiągnąć o wiele więcej, niż ktokolwiek się od nich oczekuje – lub niż oni oczekują od siebie.

Dobry przywódca może zabierać ludzi tam, gdzie chcą, ale wielki przywódca zabiera ich tam, gdzie niekoniecznie chcą iść, ale powinni być.

Prawdziwi liderzy nie kreują naśladowców, ale kreują nowych liderów.

Jak podnieść swoją samoświadomość

 • Autorefleksja
 • Feedback od innych osób
 • Obserwator w pokoju
 • Badania jako 360 stopni
 • Badanie Gallupa
 • Inne badania

Sebastian

Od kilku lat jestem dyrektorem zarządzającym siecią centrów usług biznesowych firmy GSK, zlokalizowanych w Malezji, Kostaryce oraz w Polsce. Jedno z nich, centrum usług GSK IT w Poznaniu, otrzymało nagrodę dla najlepszej tego typu organizacji w Polsce oraz nagrodę Orły „Wprost” w kategorii liderów biznesu w regionie.

Jest mi również bardzo bliska idea odpowiedzialności społecznej liderów, którą przekuwam na zaangażowanie w projekty na rzecz budowania społeczności.

Poza projektem Nowoczesny Lider jestem również pomysłodawcą, organizatorem i mentorem podczas Poznań Mentoring Walk.