Podcast dostępny również na
Znalazłem dzisiaj ciekawy artykuł na stronie Harvard Business Review, o tytule „Plusy i minusy bycia perfekcjonistą„. Zgodnie z badaniem, które przeprowadziła czwórka autorów tego artykułu, najczęstsza odpowiedzią na pytanie „Jaka jest Twoja największa słabość” padało
„Jestem Perfekcjonistą”.
Pojawia się pytanie, czy to raczej nie jest zaleta, a nie wada? Czy wielu z nas nie postrzegałoby tego jako dobrej cechy ?
Szeroko zakrojone badania wykazały, że psychologia perfekcjonizmu jest dość złożona. Tak, perfekcjoniści dążą do tworzenia bezbłędnej pracy, a także mają wyższy poziom motywacji i sumienności niż nie-perfekcjoniści.
Są jednak również bardziej skłonni do ustawiania nieelastycznych i nadmiernie wysokich standardów, do krytycznego oceniania swoich zachowań. Wyznają również bardzo często zasadę „wszystko albo nic”, co możemy przetłumaczyć na : „moja praca jest albo doskonała, albo to totalna porażka”.
Często poczucie własnej wartości perfekcjonisty zależy od tego, czy to co robią jest najwyższej jakości wykonania.
Badania wykazały również, że perfekcjoniści mają wyższy poziom stresu , wypalenia i lęku . Takie nastawienie może rzutować nie tylko na nich samych ale również mogą oni wpływać na innych pracowników.
Więcej na https://hbr.org/2018/12/the-pros-and-cons-of-perfectionism-according-to-research