fbpx
Social media
Szukaj
Słuchaj na:

Podcast na poważnie – wypalenie zawodowe

Słuchaj podcastu
Maciej Ścibor

Wypalenie zawodowe to stan psychiczny charakteryzujący się chronicznym uczuciem wyczerpania, frustracji, cynizmu oraz obniżeniem satysfakcji z pracy. Jest to rezultat długotrwałego stresu związanego z pracą, który prowadzi do utraty zaangażowania zawodowego i spadku motywacji.

Tym razem miłem olbrzymią przyjemność porozmawiać o tym temacie z Maciejem Ściborem. Nie będę ukrywał, że podczas rozmowy miałem dreszcze, bo zdiagnozowałem u siebie wszystkie przykłady wypalenia, jakie przytoczył Maciej w naszej rozmowie.

Osoby dotknięte wypaleniem zawodowym mogą odczuwać zmęczenie zarówno fizyczne, jak i psychiczne, mają trudności w utrzymaniu zdrowych relacji w pracy i mogą doświadczać obniżenia jakości wykonywanych obowiązków. Wypalenie zawodowe może mieć negatywne konsekwencje dla zdrowia psychicznego i fizycznego oraz dla życia zawodowego i osobistego.

Objawy

Objawy wypalenia zawodowego mogą obejmować różnorodne sfery życia, zarówno te związane z pracą, jak i życiem osobistym. Oto kilka powszechnych objawów wypalenia zawodowego:

Utrata zaangażowania i motywacji: Osoba dotknięta wypaleniem może stracić zainteresowanie wykonywaną pracą, poczucie celu i motywację do działania.

Wyczerpanie fizyczne i emocjonalne: Doświadczenie przewlekłego zmęczenia zarówno fizycznego, jak i emocjonalnego, które nie ustępuje nawet po odpoczynku.

Cynizm i dystansowanie się: Zwiększone poczucie cynizmu, pesymizm wobec pracy, kolegów z pracy oraz klientów lub klientów.

Spadek jakości pracy: Obniżenie jakości wykonywanych obowiązków zawodowych, problemy z koncentracją i podejmowaniem decyzji, częste błędy.

Problemy zdrowotne: Wzrost problemów zdrowotnych, takich jak bóle głowy, bóle mięśni, zaburzenia snu, a także problemy ze zdrowiem psychicznym, jak depresja czy lęki.

Izolacja społeczna: Tendencja do unikania interakcji społecznych, wycofywanie się z relacji zawodowych i osobistych.

Brak satysfakcji z pracy: Spadek poczucia satysfakcji z wykonywanej pracy, brak radości i spełnienia z osiągnięć zawodowych.

Irytacja i frustracja: Zwiększona podatność na irytację, frustrację, trudności w radzeniu sobie z codziennymi sytuacjami w pracy.

Problemy w życiu osobistym: Wypalenie zawodowe może również wpływać negatywnie na życie osobiste, prowadząc do trudności w relacjach z bliskimi, spadku zainteresowania hobby czy obowiązków rodzinnych.

Poczucie beznadziejności: Osoby dotknięte wypaleniem zawodowym mogą doświadczać uczucia beznadziejności co do poprawy swojej sytuacji zawodowej oraz życiowej.

Maciej Ścibor

Od kilkunastu lat prowadzi swoją prywatną praktykę terapeutyczną pomagając swoim pacjentom w przezwyciężaniu różnych kryzysów i trudności emocjonalnych.

Jest także aktywnym trenerem i konsultantem. Ma za sobą ponad 10000 godzin spędzonych z uczestnikami podczas szkoleń i warsztatów.

Zajmuje się tematyką psychologii zdrowia: zarządzanie stresem, przeciwdziałanie wypaleniu zawodowemu, budowanie inteligencji emocjonalnej, mental health.

Prowadzi dla biznesu, administracji i innych organizacji. szkolenia, wykłady, webinaria oraz warsztaty pracy z ciałem (wykorzystując swoją wiedzę oraz doświadczenie terapeutyczne.)

Liderom i ich zespołom pomaga budować efektywne zespoły, rozwiązywać konflikty, usprawniać komunikację interpersonalną. Stawia na zrównoważony rozwój.

  • Jest jednym z trenerów w Akademii Psychologii Przywództwa, autorskiego projektu Jacka Santorskiego realizowanego pod egidą szkoły Biznesu Politechniki Warszawskiej.
  • Współpracuje także z Instytutem Psychoimmunologii Wojciecha Eichelbergera w zakresie warsztatów i sesji coachingowych.
  • Pracując z grupami koncentruje się na szukaniu zasobów i rozwiązań. Uczy nie tylko umiejętności. Przede wszystkim skupia się nad zmianom postaw i odnalezieniu energii życiowej, tak by w biznesie osiągać jak najlepsze rezultaty.

Czy podobał Ci się ten podcast?

Wybierz liczbę gwiazdek

Średnia ocena 0 / 5. Ilość ocen: 0

Ten podcast nie ma jeszcze ocen, możesz być pierwszy!

Bardzo mi przykro, że nie podoba Ci się ten podcast

Pomóż mi, aby następny był lepszy!

Powiedz, co powinienem zmienić.

Nazywam się Sebastian Drzewiecki i zawodowo definiuję się jako strateg zarządzania. Od 20 lat kieruję zespołami i rozwojem dużych organizacji w obszarze nowych technologii. Rozwijałem firmy od 240 do 700 pracowników, a obecnie jestem dyrektorem zarządzającym w Softserve, gdzie kieruję 1000 osobową organizacją.

Chętnie angażuję się w projekty non-profit związane z budowaniem kapitału społecznego. Działam w organizacjach wspierających rozwój młodych ludzi i przyszłych liderów, takich jak Technologia w spódnicy, Mentoring Walk, LeadersIN i ABSL.

Po godzinach realizuję autorski projekt „Nowoczesny Lider” - podcast skierowany do managerów, którzy chcą być skutecznymi i inspirującymi liderami. Wspólnie z gośćmi rozmawiam o sprawdzonych, konkretnych rozwiązaniach oraz metodach stosowanych przez praktyków zarządzania. A gdy w końcu znajdę wolną chwilę, z przyjemnością spędzam ją na grze w golfa.

Autor książki "Lider Wystarczająco Dobry", która znalazła się na szczycie popularności w EMPIK w kategorii Biznes.

Zostaw komentarz!

Więcej z tej serii

EksperciOdcinków: 69