fbpx
Social media
Szukaj
Słuchaj na:

Podcast 53: To Ja Ci FUKO – o sztuce dawania informacji zwrotnej

Słuchaj podcastu
Podcast 53

Dawanie informacji zwrotnej to jedna z kluczowych umiejętności skutecznej komunikacji. Z tego podcastu dowiesz się jak umiejętnie udzielić informacji zwrotnej, z jakich narzędzi możesz skorzystać oraz jak różnie jest ten proces postrzegany w różnych kulturach organizacyjnych i kulturach różnych krajów. A wszystko to poparte prostymi przykładami.

Radek Ruciński

Moim gościem jest Radek Ruciński. Konsultant. Trener.

Radek pomaga liderom, zespołom i firmom wydobyć z siebie mądrość i energię, które prowadzą do lepszych rezultatów. Rozwija przywództwo, zespołowość, komunikację, otwartość na zmiany, elastyczność i innowacyjność.

W biznesie od 1993r. Doświadczenie praktyczne zdobywał (i wciąż zdobywa) w międzynarodowych i polskich firmach, m.in.: Nestlé, House of Skills, Procter & Gamble, Grey Advertising, United Biscuits, Time for Team. Tworzył i wdrażał strategie marketingowe, implementował zmiany, dbał o komunikację i zaangażowanie zespołów, „robił sprzedaż”, zarządzał wieloma projektami.

Realizuje projekty doradcze i wdrożeniowe, warsztaty, szkolenia. Pracował ze wszystkimi funkcjami (od marketingu po spedycję), hierarchiami (od zarządów po stażystów) oraz większością branż (od FMCG po BPO).
Rozwija liderów. Wzmacnia zespoły. Wspiera w zmianach.

Czy podobał Ci się ten podcast?

Wybierz liczbę gwiazdek

Średnia ocena 4.7 / 5. Ilość ocen: 3

Ten podcast nie ma jeszcze ocen, możesz być pierwszy!

Nasz podcast Ci się spodobał

może zechcesz zostać ze mną w kontakcie?

Bardzo mi przykro, że nie podoba Ci się ten podcast

Pomóż mi, aby następny był lepszy!

Powiedz, co powinienem zmienić.

Słuchaj wygodnie w aplikacji mobilnej

Definicja

Informacja zwrotna – uwaga, bo często występuje zamiennie z opinią eksperta w znaczeniu „orzeczenie specjalisty na jakiś temat” – np. daj mi informację zwrotną na temat tego projektu

Intencja – zawsze pozytywna, chcę pomóc drugiej osobie (projektowi, zespołowi, sobie, firmie)

Celskorygowanie zachowania niewłaściwego, i/lub utrwalenie zachowania właściwego
Nie krytyka – czyli „wystąpienie (słowne lub pisemne) przeciwko jakiemuś zjawisku, osobie, faktowi lub sposobowi rozwiązania problemu i jest powiązane z negatywną oceną tych faktów”

Informacja zwrotna nie jest opinią – czy też „poglądem na jakąś sprawę

Kiedy udzielać?

 • Rozmowa rozwojowa (ewaluacyjna, roczna, etc.) – tak, ale tutaj możemy korygować/wzmacniać grupy zachowań (czyli tak naprawdę postawy), projekty, inicjatywy, etc.
 • Natychmiast czyli niezwłocznie – przedawnienie po 24h – instant feedback

Jak udzielać – na przykładzie FUKO

 • FUKOFakty – Uczucia – Konsekwencje – Oczekiwania
 • Schemat rozmowy:
  • Otwarcie „Chcę porozmawiać o projekcie, mam dla Ciebie F/IZ, czy to dobry czas (potrzebujemy ok. XX minut)? Jak nie, to umówmy się.”
  • Zasady rozmowy „Ja udzielę Ci informacji zwrotnej, potem będzie przestrzeń dla Ciebie, żeby się do tego odnieść. Zależy mi, byś był w pełni obecny – telefony na bok. Gotowy?”
  • Wzmocnienie osoby feedbackowanej „Cenię pracę z Tobą, mamy za sobą kilka fajnych projektów, chcę, żeby dalej było coraz lepiej. Dlatego rozmawiamy. Celem tej rozmowy jest znalezienie rozwiązań. Otóż…”

Ważne zasady

 • Przewentyluj swoje emocje
 • Jedna sprawa na raz – jeżeli więcej, to (i) dłuższa rozmowa, (ii) i tak one by one
 • Angażować pytaniami
 • Kontakt wzrokowy
 • Spokojny, rzeczowy głos – chcesz komuś pomóc!
 • Elastycznie – weź pod uwagę „kolor” Twój i drugiej osoby

Nazywam się Sebastian Drzewiecki i zawodowo definiuję się jako strateg zarządzania. Od 20 lat kieruję zespołami i rozwojem dużych organizacji w obszarze nowych technologii. Rozwijałem firmy od 240 do 700 pracowników, a obecnie jestem dyrektorem zarządzającym w Softserve, gdzie kieruję 1000 osobową organizacją.

Chętnie angażuję się w projekty non-profit związane z budowaniem kapitału społecznego. Działam w organizacjach wspierających rozwój młodych ludzi i przyszłych liderów, takich jak Technologia w spódnicy, Mentoring Walk, LeadersIN i ABSL.

Po godzinach realizuję autorski projekt „Nowoczesny Lider” - podcast skierowany do managerów, którzy chcą być skutecznymi i inspirującymi liderami. Wspólnie z gośćmi rozmawiam o sprawdzonych, konkretnych rozwiązaniach oraz metodach stosowanych przez praktyków zarządzania. A gdy w końcu znajdę wolną chwilę, z przyjemnością spędzam ją na grze w golfa.

Autor książki "Lider Wystarczająco Dobry", która znalazła się na szczycie popularności w EMPIK w kategorii Biznes.

Leave a Reply

Więcej z tej serii

Eksperci o Narzędziach i ProcesachOdcinków: 54