fbpx
Social media
Szukaj
Słuchaj na:

Klucz do Innowacyjności: Odkryj Sekrety Budowania Efektywnej Kultury Innowacji – Podcast ze Sławkiem Kumką

Słuchaj podcastu
Jak stworzyć skuteczną kulturę innowacji

Sławomir Kumka jest od ponad 14 lat związany z firmą IBM, gdzie jest odpowiedzialny za prowadzenie jednego z 5 centrów innowacji IBM na świecie, oraz jest odpowiedzialny za rozwój produktu SPSS Statistics , który to produkt na pewno znają doskonale matematycy, naukowcy, statystycy i studenci na całym świecie.

Sławek z sukcesem wprowadził kulturę innowacji, i rozwinął centrum IBM w Krakowie z 3 do 400 osób. Jego zespół wynalazł około 1000 zgłoszeń patentowych i zabezpieczył grubo ponad 100 patentów.

W tym podcaście możecie się dowiedzieć jak zbudować kulturę innowacji w organizacji, czy ludzie są tak samo innowacyjni bez względu na tryb pracy, oraz co Sławek myśli o trwające rewolucji czyli gwałtownej ekspansji produktów bazujących na sztucznej inteligencji.

https://soundcloud.com/nowoczesnylider/jak-wprowadzic-kulture-innowacji/s-G08TxujiDbx?si=44b29e89b5644620aadb1758c8e70d08&utm_source=clipboard&utm_medium=text&utm_campaign=social_sharing

Dlaczego innowacja jest ważna

Innowacja jest kluczowa dla rozwoju i postępu w wielu dziedzinach, zarówno na poziomie indywidualnym, jak i społecznym. Oto kilka powodów, dla których innowacja jest ważna:

Sebastian Drzewiecki i Sławek Kumka
Sebastian i Sławek po nagraniu podcastu
  • Konkurencyjność: Innowacje pomagają firmom utrzymać się na czele w konkurencyjnym świecie biznesu. Nowe produkty, usługi lub procesy mogą przyciągnąć nowych klientów, zwiększyć udział w rynku i poprawić rentowność.
  • Rozwój gospodarczy: Innowacje są motorem wzrostu gospodarczego. Tworzą nowe sektory i miejsca pracy, zwiększają produktywność i przyczyniają się do wzrostu PKB.
  • Rozwiązanie problemów: Innowacje mogą pomóc rozwiązać wiele globalnych wyzwań, takich jak zmiana klimatu, ubóstwo czy choroby. Nowe technologie, takie jak energia odnawialna, sztuczna inteligencja czy biotechnologia, mają potencjał do przekształcenia naszego świata na lepsze.
  • Poprawa jakości życia: Innowacje mogą prowadzić do poprawy jakości życia poprzez tworzenie nowych produktów i usług, które ułatwiają codzienne czynności, poprawiają zdrowie i zwiększają dostęp do edukacji i informacji.
  • Zmiana społeczna: Innowacje mogą prowadzić do głębokich zmian społecznych, kształtując sposób, w jaki żyjemy, pracujemy i komunikujemy się. Internet, smartfony i media społecznościowe to tylko niektóre z innowacji, które zrewolucjonizowały nasze społeczeństwo.

Innowacja jest więc kluczowym elementem postępu i rozwoju, który przyczynia się do poprawy naszego życia na wiele różnych sposobów.

Gość

Sławek Kumka to doświadczony profesjonalista o imponującym wykształceniu oraz ponad 25-letnim doświadczeniu w branży informatycznej. Jest absolwentem Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie na kierunku informatyka oraz posiada tytuł Master of Business Administration (Executive MBA) zdobyty na Uniwersytecie Warwick w Birmingham, Wielka Brytania.

W latach 1995-2007 Sławek pracował w polsko-francuskiej firmie IGE+XAO, gdzie zajmował stanowisko Szefa Produkcji Oprogramowania oraz Dyrektora Technicznego. W tym czasie odpowiadał za nadzór techniczny nad dostarczeniem oprogramowania CAD dla branży elektrotechnicznej i przemysłu lotniczego, w szczególności w zakresie projektowania i produkcji wiązek okablowania.

W latach 2008-2010 pełnił funkcję Dyrektora Technicznego w firmie Apriso Polska, która obecnie jest częścią amerykańskiego koncernu Dassault System. Jego zadaniem było stworzenie działu oprogramowania w Krakowie.

Od 2010 roku Sławek pracuje w IBM, gdzie obecnie jest Dyrektorem Laboratorium Oprogramowania IBM w Krakowie oraz Globalnym Dyrektorem Generalnym ds. rozwoju oprogramowania jednego z flagowych produktów IBM. Jego pasją jest budowanie zespołów i dostarczanie rozwiązań, które usprawniają życie i pracę ludzi. Codziennie zaraża współpracowników duchem innowacji i przeciera szlaki w zastosowaniu nowych technologii.

W IBM Polska Sławek kieruje również projektami związanymi z pozyskiwaniem funduszy na rozwój nowych technologii z Unii Europejskiej w obszarze Badań i Rozwoju. Ponadto jest odpowiedzialny za współpracę z uczelniami wyższymi w celu definiowania kierunków kształcenia związanych z postępem technologicznym.

W życiu prywatnym Sławek jest pasjonatem podróżowania, które poza walorami poznawczymi i relaksacyjnymi, pomagają mu w skutecznym przygotowaniu do kolejnych wyzwań. Jest również amatorskim fotografem i entuzjastą dronów, często łącząc te dwie pasje w celu uwiecznienia unikalnych perspektyw.

Czy podobał Ci się ten podcast?

Wybierz liczbę gwiazdek

Średnia ocena 5 / 5. Ilość ocen: 1

Ten podcast nie ma jeszcze ocen, możesz być pierwszy!

Bardzo mi przykro, że nie podoba Ci się ten podcast

Pomóż mi, aby następny był lepszy!

Powiedz, co powinienem zmienić.

Nazywam się Sebastian Drzewiecki i zawodowo definiuję się jako strateg zarządzania. Od 20 lat kieruję zespołami i rozwojem dużych organizacji w obszarze nowych technologii. Rozwijałem firmy od 240 do 700 pracowników, a obecnie jestem dyrektorem zarządzającym w Softserve, gdzie kieruję 1000 osobową organizacją.

Chętnie angażuję się w projekty non-profit związane z budowaniem kapitału społecznego. Działam w organizacjach wspierających rozwój młodych ludzi i przyszłych liderów, takich jak Technologia w spódnicy, Mentoring Walk, LeadersIN i ABSL.

Po godzinach realizuję autorski projekt „Nowoczesny Lider” - podcast skierowany do managerów, którzy chcą być skutecznymi i inspirującymi liderami. Wspólnie z gośćmi rozmawiam o sprawdzonych, konkretnych rozwiązaniach oraz metodach stosowanych przez praktyków zarządzania. A gdy w końcu znajdę wolną chwilę, z przyjemnością spędzam ją na grze w golfa.

Autor książki "Lider Wystarczająco Dobry", która znalazła się na szczycie popularności w EMPIK w kategorii Biznes.

Zostaw komentarz!

Więcej z tej serii

EksperciOdcinków: 65