fbpx
Social media
Szukaj
Słuchaj na:

Piotr Gąstał, pułkownik rezerwy, były dowódca jednostki GROM

Słuchaj podcastu
Piotr Gąstał, były dowódca jednostki GROM

Zapraszam serdecznie na niezmiernie ciekawą rozmowę o przywództwie, rozwoju, przypadku, sporcie oraz doświadczeniach jakie zdobył nasz gość Piotr Gąstał prowadząc jedną z najbardziej rozpoznawalnych jednostek specjalnych na świecie, GROM.

Czy wyzwania z jakimi się musiał się mierzyć Piotr w swojej wojskowej karierze z tymi z jakimi Ty musisz się mierzyć w swojej codziennej pracy? Czego możemy się od siebie wzajemnie nauczyć? Dowiesz się z tego podcastu.

Płk Piotr Gąstał


b. d-ca Jednostki Wojskowej GROM

Piotr Gąstał

Płk Piotr Gąstał urodził sie 20.02.1968r. w Tarczynie. Dorastał w Warszawie gdzie w 1988r. ukończył Technikum Elektroniczne. W styczniu 1989r. Piotr Gąstał został powołany do odbycia zasadniczej służby wojskowej w Wojskach Obrony Powietrznej Kraju. Jesienią 1991r. zgłosił sie do służby w Jednostce Wojskowej GROM. W Jednostce pełnił służbę na wielu stanowiskach w komórkach: rozpoznania, operacyjnej i w zespołach bojowych. W 1993r. został wyznaczony do zespołu mającego za zadanie stworzyć Grupę Łodzi Bojowych w GROM.

W 1994r. płk Gąstał wziął udział w operacji “Przywrócić Demokrację” w Republice Haiti. Wykonywał tam zadania ochrony bezpośredniej dowodzącego operacją gen. Davida C. Meada.
W 1996r. wraz z Grupą Specjalną z GROM został wysłany do pełnienia służby w misji Narodów Zjednoczonych we Wschodniej Slawonii (UNTAES) w b. Jugosławii. Czynnie uczestniczył w operacji pochwycenia pierwszego zbrodniarza wojennego na Bałkanach latem 1997r. Po powrocie do kraju ukończył studia magisterskie na Wydziale Nauk Politycznych i Dziennikarstwa Uniwersytetu Warszawskiego oraz Dyplomowe Studium Bezpieczeństwa Narodowego w Instytucie Stosunków Międzynarodowych UW.

Piotr Gąstał

W 1999r. wziął udział w misji OBWE KVM w Kosowie, w trakcie której wykonywał zadania ochrony osobistej szefa Misji ambasadora W. Walkera. W 2000r. Piotr Gąstał ukończył kurs oficerski w Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Zmechanizowanych we Wrocławiu i został promowany do stopnia podporucznika. W marcu 2003r. ukończył Kurs Oficerów Sił Specjalnych (SFOQC ) w JFK Special Warfare Center and School, Fort Bragg, NC. W 2003r. pułkownik Gąstał wziął udział w operacji “Iracka Wolność” w ramach której wykonywał zadania jako oficer operacyjny dla TF GROM w Combined Joint Special Operations Task Force – Arabian Peninsula. Wspólnie z amerykańskim siłami specjalnymi z Navy Seals i Army Special Forces wziął udział w wielu operacjach mających na celu rozpoznanie i likwidację zagrożeń dla sił koalicyjnych. Po powrocie do kraju w 2004r. został wyznaczony do stworzenia Grupy Naprowadzania Lotniczego Wsparcia Ogniowego (JTAC).

W 2005r. ukończył kurs Wspólnych Połączonych Operacji Specjalnych (CJSOTF) w NATO School, Oberamergau, Niemcy oraz kurs Zarządzania Zasobami Obrony w Defence Resource Management Institute w Monterey, Ca. W marcu 2008r. płk Gąstał otrzymał stopień magistra Nauk Bezpieczeństwa Narodowego – Zwalczanie Terroryzmu Polityka i Strategia w Naval Postgraduate School Monterey, Ca. W 2010r. uczestniczył w Zaawansowanym Kursie Operacji Specjalnych w Zwalczaniu Terroryzmu w Joint Special Operations University, Tampa, Fl. W 2012r. ukończył kurs Wywiad w Zwalczaniu Terroryzmu w National Intelligence University, Washington, DC.

W sierpniu 2011r. płk Gąstał został wyznaczony przez Ministra Obrony Narodowej na dowódcę Jednostki Wojskowej GROM, które to stanowisko piastował do września 2016r.

W trakcie swojej służby Piotr Gąstał uczestniczył w wielu ćwiczeniach, treningach i warsztatach taktycznych z partnerami z sił specjalnych USA, Europy i Afryki. Wielokrotnie doradzał w sprawach bezpieczeństwa i terroryzmu Polskiemu Prezydentowi, Premierowi, Ministrom Obrony Narodowej, Spraw Wewnętrznych i Spraw Zagranicznych, Komendantowi Głównemu Policji. Wykładał gościnnie na wielu polskich uczelniach.

Za swoje zaangażowanie w służbę, dziąłalność społeczną i współpracę międzynarodową płk Gąstał został odznaczony wieloma medalami w tym; Krzyżem Zasługi za Dzielność, Gwiazdą Iraku, Medalem za Zaslugi dla Policji, Medalem Pro Patria, Honorową Odznaką Zasłużony dla Kultury Polskiej oraz na wniosek Kongresu Stanów Zjednoczonych flagą USA.

Płk Piotr Gąstał posiada stopień mistrzowski w Karate. Jest żonaty i ma dwóch synów.

Czy podobał Ci się ten podcast?

Wybierz liczbę gwiazdek

Średnia ocena 5 / 5. Ilość ocen: 2

Ten podcast nie ma jeszcze ocen, możesz być pierwszy!

Bardzo mi przykro, że nie podoba Ci się ten podcast

Pomóż mi, aby następny był lepszy!

Powiedz, co powinienem zmienić.

Nazywam się Sebastian Drzewiecki i zawodowo definiuję się jako strateg zarządzania. Od 20 lat kieruję zespołami i rozwojem dużych organizacji w obszarze nowych technologii. Rozwijałem firmy od 240 do 700 pracowników, a obecnie jestem dyrektorem zarządzającym w Softserve, gdzie kieruję 1000 osobową organizacją.

Chętnie angażuję się w projekty non-profit związane z budowaniem kapitału społecznego. Działam w organizacjach wspierających rozwój młodych ludzi i przyszłych liderów, takich jak Technologia w spódnicy, Mentoring Walk, LeadersIN i ABSL.

Po godzinach realizuję autorski projekt „Nowoczesny Lider” - podcast skierowany do managerów, którzy chcą być skutecznymi i inspirującymi liderami. Wspólnie z gośćmi rozmawiam o sprawdzonych, konkretnych rozwiązaniach oraz metodach stosowanych przez praktyków zarządzania. A gdy w końcu znajdę wolną chwilę, z przyjemnością spędzam ją na grze w golfa.

Autor książki "Lider Wystarczająco Dobry", która znalazła się na szczycie popularności w EMPIK w kategorii Biznes.

Zostaw komentarz!

Więcej z tej serii

Inspirujące liderki i liderzyOdcinków: 20